Alexander Horsch
Alexander Horsch 1960-ban a volt NDK-ban született. 16 évesen kezdett bluest, ír, skót és country zenét játszani. Már ekkor érdekelte a közép-ázsiai és balkáni népzene, de nem talált autentikus forrást. Amikor 1985-ben Magyarországon keresztül akart nyugatra disszidálni, megismerte a magyar, népi zenét és Magyarországon telepedett le. 8 évig tanult és játszott moldovai és gyimesi csángó zenét, ezek, a területeket tanulmányai során meg is látogatta.
A magyar népzene világán megismerte a magyar történelmet és hagyományt, valamint a magyar hagyomány rokonságát a közép-ázsiai népek hagyományaival.
34 éves korában elindult Mongóliába, s onnan közel egy évig utazott a Kárpát medencéig a magyar honfoglaló törzsek útvonalát követve.
Mongólia- Tuva- Dél- Szibéria- (Altáj)- Kazahsztán- Üzbegisztán-Türkménia- Kaukázus- Krím-fsz. északi része (tatárok) – Törökország- Moldova. Az utazás során gyűjtötte a hagyományos népi zenét, s felismerte a magyar népzene rokonságát a Közép- ázsiai népek zenéjével.
Megismerte sámánokat, a Közép- ázsiai sámánisztikus hagyományt, elsajátította a tuvai magas és mély torok éneklést. A tuvai torokéneklés világörökség része.
28 féle hangszeren játszik, melyek többsége saját készítésű. Gyűjtőmunkán alapuló előadásokat tart óvodákban, iskolákban
Filharmónia szervezésében, kongresszusokon (pl.: nemzetközi Szittya Kongresszus, Kanada) művelődési házakban, kiállítás megnyitókon, színházakban, gyerektáborokban s különböző rendezvényeken.
Szenvedélyes íjász, íjászatot tanít, az íjat hangszerként is használja.
A koncertjein az alábbi hangszereket szólaltatja meg:
1. Tapsúr: Kétháborús hangszer az Altájból
2. Doromb: Szerte a világon használt ősi hangszer
3. 6 lukú népi fuvola
4. Íj
5. Domra: 3 húros, pengetős hangszer, amely egész Közép-Ázsiában használatos
6. Kaval: 5 lukú, fúvós hangszer, mely Törökországban, Romániában, Moldovában (csángók) használatos
7. Tilinkó
8. Pásztorfurulya
9. Dupla furulya
10. Koboz
11. Kapud: saját tervezésű, 4 dupla húros, pengetős hangszer, amely egyesíti a kobozt és az oudot
12. Fulyara: kb. 2m hosszú vertikális fafúvós, amelyet hagyományosan a szlovák pásztorok,a ketchua indiának és kínai da ihung nép használ
13. sámándob
A 06-20/384 0475-ös telefonon lehet érdeklődni.